National Independence Day (PolishNarodowe Święto Niepodległości) is a national day in Poland celebrated on 11 November to commemorate the anniversary of the restoration of Poland’s sovereignty as the Second Polish Republic in 1918 from the GermanAustro-Hungarian and Russian Empires. Following the partitions in the late 18th century, Poland ceased to exist for 123 years until the end of World War I, when the destruction of the neighbouring powers allowed the country to reemerge. It is a non-working day and a flag flying day in Poland.

During crises – I repeat – beware of agents. Go your own way, serving Poland only, loving Poland only and hating those who serve enemy.

                                                                                             Jozef Pilsudski

The unrest in Haiti and our financial troubles made it possible to unveil the Memorial of St. Jana Pawla 2 only in February 2021, of course in Cazale.

 

 

Pismo dyrektora szkoły w której pracujemy w Cazale z prośbą o wsparcie.

22 kwietnia odbyliśmy wideokonferencje z Ministrem Janem Dziedziczakiem

Potwierdziliśmy poprawność naszych działań, które prowadzimy w naszej szkole** od trzech lat, a rozpoczęliśmy je po dołączeniu do działań Krzysztofa i Elżbiety Szybińskich w Cazale, które prowadzili tutaj od 2015 roku. działania obejmowały promocję polskiej kultury, historii i tradycji. W 2019 roku postanowiliśmy przenieść ich działalność do naszej szkoły wraz z ich dziecięcą telewizją CazaleTVPologne. W prezencie od nich otrzymaliśmy podstawowy używany sprzęt do szkoleń i produkcji telewizyjnej, w tym kamery, statywy, miksery i okablowanie. W tym roku wspólnie zrealizowaliśmy drugi etap szkolenia, obejmujący niemal wszystkie etapy niezależnej produkcji telewizyjnej. Bardzo ważny etap 3, czyli montaż wideo, uniemożliwił nam ograniczony dostęp do prądu, posiadanie jednego profesjonalnego komputera i brak dużego monitora.

Mimo tych ograniczeń zespół CazaleTVPologne zrealizował w 2 lata

60 filmów. Są publikowane na kanale YouTube; cazale99.

Jednocześnie w kwietniu br. rozpoczęliśmy testową emisję programów CTVP w Internecie na kanale YouTube; CazaleTVPologne. Programy te są również dostępne na wynajętym serwerze WIFI zlokalizowanym w centrum Cazale. Należy dodać, że obecny dostęp do publicznego Internetu jest tutaj bardzo ograniczony, a także bardzo drogi, dlatego jedynym sposobem na transmisję plików wideo jest lokalny Internet o zasięgu do około 500 metrów.

W 2022 roku zamierzamy zintensyfikować działania promujące polską kulturę, historię i jej tradycje poprzez zabawy, pieśni i tańce naszych uczniów.

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje proponowanych działań.

1/ Poprawa warunków nauczania w naszej szkole.

2/ Współpraca z dwiema polskimi szkołami

3/ Nauczanie języka polskiego, kultury i historii uczniów naszej szkoły (potomków polskich legionistów)

4/Kontynuacja naszej szkolnej działalności CazaleTVPologne poprzez;

a/ przeszkolenie naszego zespołu CTVP, zwłaszcza w zakresie redakcji.

b/ prowadzenie cotygodniowych 78-minutowych audycji CTVP, w tym 18 minut

przygotowane przez dzieci ze szkół w Polsce. Nasze programy opowiadają o historii i teraźniejszości Cazale z uwzględnieniem sytuacji jego mieszkańców o polskich korzeniach.

c/Stworzenie archiwum materiałów foto-video o historii Cazale, które w przyszłości może stać się początkiem powstania izby pamięci o wspólnej haitańsko-polskiej akcji na rzecz niepodległości Haiti.

D Rozbudowa istniejącego budynku szkoły o pomieszczenie ok. 40 m2 dla CazaleTVPologne do edycji i archiwizacji wideo. Powstanie tam część na magazyn sprzętu telewizyjnego.

W zakresie działań w pkt 4 będziemy mieli wsparcie pana Christophera w okresie

luty – czerwiec oraz pani Elizabeth w okresie maj – czerwiec 2022.

5/ Instalacja dwóch lokalnych serwerów internetowych w dwóch lokalizacjach w Cazale.

a/ Pierwszy przy Miejscu Pamięci św. Jana Pawła II, który za pomocą WIFI będzie informował o tym miejscu, informował również o działaniach przy parafii katolickiej, a także przekazywał ciekawe informacje o Cazale.

Ponadto zwiedzający będą mogli pozostawić w jego pamięci swoje pytania i uwagi.

Należy podkreślić, że ten serwer nie pozwoli Ci połączyć się z publicznym internetem.

b/ Drugi serwer w naszej szkole umożliwi dostęp do informacji z naszego archiwum CTVP, do informacji o szkole oraz do lokalnej korespondencji między uczniami.

Będzie również możliwość rozbudowy jego funkcji w zależności od potrzeb.

I tutaj należy podkreślić, że ten serwer również nie pozwoli Ci połączyć się z publicznym internetem.

6/ Organizacja uroczystego odsłonięcia Miejsca Pamięci św. Jana Pawła 2 w 2022 roku wraz z częścią artystyczną, którą współorganizujemy

7/ Pokrycie kosztów podróży do Polski i warsztatów wokalnych dla naszej uczennicy Jeanne Perrier* z osobą towarzyszącą podczas wakacji w 2022 roku. Posiadamy zgodę jej rodziców i rodziny Szybińskich na zamieszkanie w ich domu w Warszawie – Wesoła.

8/ Poprawa jakości publicznego Internetu w szkole, niezbędna do współpracy

z polskimi szkołami

9/ Organizowanie spotkań z mieszkańcami Cazale i nie tylko

w ramach integracji kultury polskiej w środowiskach Haitańczyków.

Trzy podstawowe składniki kosztów to; nasze koszty osobowe, koszty sprzętu i koszty podróży.

Jestesmy w trakcie przygotowania zalacznika zawierającego koszty naszych ewentualnych działań.

Z poważaniem

Derismont Mesius Dyrektor Naczelny w Szkole Wyłomu w Cazale na Haiti

tel. +509 3715 3813