ZAL 2       

Panama, 8 maja 2022 r.

Niniejszym potwierdzam, że

Pani Elżbieta Jadwiga Szewczyk-Szybińska  i Pan Krzysztof Szybiński  zamieszkali Warszawa-Wesoła, prowadzą od 2014 r. działalność humanitarno-rozwojową w miejscowości Cazale na Haiti na rzecz lokalnej społeczności, w tym także Haitańczyków uważających się za potomków polskich legionistów, którzy trafili na Haiti w czasach Napoleona.

 Działalność Państwa Elżbiety i Krzysztofa Szybińskich, finansowana ze środków własnych oraz datków Polonii amerykańskiej, objęła do tej pory m.in. współpracę z miejscową szkołą, jej remont i doposażenie, wpisanie jej na oficjalną listę szkół polonijnych i nawiązanie przez nią współpracy z jedną ze szkół warszawskich oraz uruchomienie w niej możliwości korzystania przez zainteresowane osoby ze zdalnej nauki języka polskiego, prowadzonej przez nauczycielkę z Polski, a także założenie lokalnej telewizji młodzieżowej Cazale TVPologne i pracę z miejscowym dziecięcym zespołem pieśni i tańca, w którego repertuarze znajdują się utwory polskie.

Z inicjatywy Państwa Elżbiety i Krzysztofa Szybińskich zorganizowano również Pierwszy Dzień Solidarności Polaków z Polonią Haitańską, upamiętniono tablicą pamiątkową Haitańczyków o polskich korzeniach zamordowanych w Cazale w czasach dyktatury F. Duvaliera, zaś 29 maja br. odbędzie się w tej miejscowości uroczysta inauguracja Miejsca Pamięci św. Jana Pawła II. W najbliższych planach Państwa Elżbiety i Krzysztofa Szybińskich leży także pomoc przy powołaniu do życia w Cazale, we współpracy z działającą w Polsce Fundacją Polska-Haiti, organizacji polonijnej.

Działalność edukacyjno-rozwojowa Państwa Elżbiety i Krzysztofa Szybińskich w Cazale, jak też ich wysiłki na rzecz integracji lokalnej społeczności uznającej się za potomków polskich legionistów z początku XIX wieku, są bardzo wysoko oceniane przez Ambasadę RP w Panamie, której kompetencje terytorialne obejmują także Republikę Haiti.

                                                                                                                      Leszek Biały

                                                                                                                 Ambasador RP

                                                                                                                   w Panamie

                                                                                                     

 

Na Haiti trwa wojna domowa
Wszystko zaczelo sie w roku 2021 po wybraniu w wyborach nowego Prezydenta
Po kilku miesiacach Prezydent zostal zamordowany.

Po 2 latach caly kraj jest sparalizowanyNiewielu z nas wie, ja do niedawna nie wiedziałam, że w wiosce Cazale na Haiti żyją potomkowie osiadłych tam 200 lat temu polskich legionistów wysłanych przez Napoleona do stłumienia powstania niewolników. Do dziś wioska Cazale nazywana jest Lapologne, a jej mieszkańcy o często jaśniejszej skórze i niekiedy niebieskich oczach są na Haiti nazywani Polakami. Historia Cazale jest dobrze udokumentowana. Polecam dokumenty na YouTube.

Jesteśmy nieformalną grupą osób, która pragnie zmieniać świat poprzez edukację najmłodszych, bo uważamy, że w tej akurat dziedzinie możemy jeszcze coś zrobić. Haiti to jedno z najbiedniejszych państw świata niewiarygodnie często doświadczane nieszczęściami i straszliwymi kataklizmami. Ostatnio to wojna gangów, która swoim terrorem ogarnia kraj i zaczyna docierać do miejsca, które jest wyjątkowo bliskie naszemu sercu. Pojawiają się setki jeśli nie tysiące uchodźców z bardziej zagrożonych terenów.

Podziękowania

W imieniu dyrektora szkoły i na jego wyraźną prośbę dziękuję wszystkim osobom aktywnie dotychczas zaangażowanym w pomoc szkole, nauczycielom, tłumaczom, filmowcom, informatykom i przede wszystkim darczyńcom, dzięki którym szkoła funkcjonuje. Prosimy o bliższe zapoznanie się z naszymi cudownymi dzieciakami na zdjęciach, filmach i dokumentach sporządzonych przez CazaleTVPologne na naszym kanale YouTube pod adresem cazale99 lub CTVP1 oraz oficjalne strony szkoły.

Czekamy na Państwa opinie, pomysły i propozycje. Prosimy o udostępnianie informacji w mediach społecznościowych i jeśli to możliwe, wpłaty na konto złotowe.

zrzutka.pl/are7zt 

lub za pośrednictwem amerykańskiej fundacji, która jest bezpośrednim, acz wciąż niewystarczającym, źródłem finasowania szkoły :  https://repairerofthebreachesschool.net/contact/

 

Małgorzata Kilanowicz

Tal/WhatsApp  + 695 874 498   

Krzysztof Szybiński

Tel/WhatsApp  + 509 38 72 11 15   cazale99@gmail.com

Nasza dziecieca polonijna tv na YouTube;  cazale99   oraz  CazaleTVPologne

www.polonianahaiti.pl