Pâques 2022. Triduum pascal et fêtes.


Wielki Czwartek

W Kościele Katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i eucharystii podczas ostatniej wieczerzy. W kościołach katedralnych odprawiana jest wtedy uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń podczas: chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W jej trakcie odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

W kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem – Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu. Podczas mszy w trakcie hymnu „Chwała na wysokości” biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu, dzwony i organy milkną (mogą być jednak nadal używane dla podtrzymania śpiewu). W czasie przeistoczenia używane są kołatki bez gongu. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, czyli tzw. „Mandatum”. Po zakończeniu wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek.

 

Wielki Piątek

Po południu, zwykle o godz. 15.00 (godzina śmierci Jezusa na krzyżu) w wielu kościołach odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej. Wieczorem w kościołach odbywają się uroczyste liturgie Męki Pańskiej. Podczas tych nabożeństw najpierw odczytuje się albo odśpiewuje z podziałem na role Mękę Pańską z Ewangelii św. Jana, a potem adoruje krzyż. Po adoracji krzyża, która jest centralną częścią wielkopiątkowej liturgii, z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i udziela się wiernym komunii. Później odbywa się procesja do Grobu Pańskiego. W wielu kościołach adoracja trwa przez całą noc.

Wielka Sobota

To dzień czuwania przy Bożym grobie. Tego dnia w Kościele dominuje milczenie liturgiczne, a wierni oddają się refleksji nad sensem męki i śmierci Chrystusa, oczekując zmartwychwstania. Najbardziej znanym wydarzeniem tego dnia jest poświęcenie potraw na wielkanocny stół. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna. To dzień, w którym cieszymy się ze Zmartwychwstania Jezusa. Wczesnym rankiem w wielu parafiach odbywa się msza św. rezurekcyjna, czyli uroczyste nabożeństwo połączone z procesją, którego celem jest obwieszczenie światu dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego.

Poniedziałek Wielkanocny

To drugi dzień świąt Wielkanocy. W większości kościołów msze odbywają się w takim samym porządku, co w niedzielę. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby.

Wykorzystano tekst; https://pleszew.naszemiasto.pl/wielkanoc-2022-triduum-paschalne-i-swieta-o-ktorej-msze/ar/c1-8768367